Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x


Nury Guarnachelli urodziła się w Santa Fe w Argentynie 15 listopada 1966 roku. Naukę gry na waltorni rozpoczęła w wieku 8 lat. Jej pierwszym nauczycielem był dziadek.

Od 1979 roku uczyła się w Buenos Aires u Guelfo Nalli'niego. W 1981 roku otrzymała stypendium na studia w Nowym Jorku w klasie prof. Antonio. Od 1984 do 1986 roku kontynuowała studia w Berlinie na stypendium ,,Karajan Akademie” u Gerda Seiferta. Ukończyła studia w ,,Hochschule der Kunste Berlin” również pod kierunkiem Seiferta z wyróżnieniem. Jej debiut miał miejsce gdy miała zaledwie 12 lat. Występowała solo jak i w zespole kameralnym w Argentynie ale również w Europie m.in.. ,,Yehudi Menuhin Festiwal” (Gestaad), ,,Luuzern Festival”, ,,Lysy Festival”, w Bernie, Genewie (Victoria hall), Królowej Elżbiecie w Londynie, Berlinie, Wiedniu, Stuttgarcie, Hiszpani, Słoweni, we Włoszech i na Węgrzech. Wystąpiła również jako solistka m.in. w Stutgart Philharmoniker, RIAS Berlin, Berlin SOB ,,Kammerorchester des Slovenischen Rundfunks”, Radio Symphony Orchestra w Wiedniu, Mozartorchestra w Wiedniu, Orquesta Estable del Teatro Colon, Berlin Chamber Orchestra, Orquesta national de Camara de Montevideo, symfonicznej orkiestrze w: Santa Fe, Rosario, Corrientes, Mendoza, Parana, National Youtr Orchestra od Radio. Między 1984 a 88 rokiem często grała jako zastępca w ,,Berliner Philharmonischen Orchester”, ,,Orchester der Deutschen Oper Berlin”, w ,,Berlin Symphony Orchestra”, między 1987 a 90 rokiem była pierwszą waltornistką ,,Jugendorchester Gustav Mahler” pod kierunkiem Claudio Abbado, w 1991 roku pierwszą waltornistką ,,Festspielorchester des Gustav Mahler Festes” w Kassel, między 1988 a 92 rokiem była pierwszą waltornistką w ,,Stuttgartet Philharmoniker”. Od 1993 do 2008 roku była solistką w Radiosinfonieorchester w Wiedniu. Jest członkiem grupy  muzyki kameralnej ,,Vienna Brass” (kwintet dęty) oraz ,,Austrian Horns”.

W 1981 zdobyła 1. Nagrodę w ,,Mozarteum Argentino” w VII konkursie młodych solistów miasta Mar de Palata, w 1982 otrzymała1. N agrodę w IX Konkursie Młodych Solistów w Santa Fe. W 1989 otrzymała Nagrodę ,,Konex Classical Music” w Buenos Aires ( nagroda dla 100 najważniejszych artystów w historii argentyńskiej muzyki klasycznej). W grudniu 1991 zdobyła 1.Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie ,,Citta di Porcia e Alpe Adria” we Włoszech. Od września 2008 prowadzi klasę waltorni ,,Alicante Academy Brass” w Hiszpani. Obecnie koncertuje z ,,Vienna Brass”, ,,Academy Brass Alicante”  i wieloma innymi orkiestrami, prowadzi kursy waltorniowe (również w Europie). Ma na koncie nagranych wiele płyt z wcześniej wymienionymi zespołami oraz orkiestrami.


źródło: www.nuryguarnaschelli.com
tłumaczenie: Karolina Gniazdowska

Artykuł został nagrodzony
w konkursie z okazji 5. rocznicy
serwisu waltornia.pl


Translator

Reklama

Reklama