Zdrowe zębyNa stronach internetowych gabinetów dentystycznych czy na forach często prezentowane są jedynie cząstkowe, ogólnikowe informacje albo bardzo subiektywne opinie. Zdarza się też tak, że pewne kwestie nie są w ogóle nigdzie omówione. Prezentujemy obiektywne dane dotyczące nieco mniej popularnych i rzadziej komentowanych aspektów noszenia aparatu ortodontycznego.

Nie spodziewaj się założenia aparatu od razu na pierwszej wizycie. Pierwsze spotkanie z ortodontą ma charakter przygotowawczy – wykonuje się zdjęcia RTG i fotografię zębów oraz twarzy, by ocenić ustawienie zębów, rysy twarzy, itp. Kolejnym krokiem jest wykonanie wycisków zębów i wykonanie modeli szczęki i żuchwy. Następnie ustalany jest plan leczenia, jednak czasem przed założeniem aparatu konieczne jest wyleczenie bądź usunięcie niektórych zębów czy zdjęcie kamienia. Nie zawsze też zakłada się jednocześnie aparaty na górne i dolne zęby. W niektórych przypadkach konieczne jest odczekanie nawet kilku miesięcy.

Trzeba przygotować się na ból związany z prostowaniem zębów. Najbardziej bolesne jest kilka pierwszych dni po założeniu aparatu, a ból wzmaga się przy nagryzaniu. Po wizytach kontrolnych ból trwa krócej – początkowo około 3 dni, a po upływie ok. 6 miesięcy od założenia aparatu - zaledwie kilka godzin po wizycie. Odczuwanie bólu i dyskomfortu jest uzależnione od danej osoby, jednak z czasem przyzwyczajamy się do aparatu.

Zabieg ortodontycznyCzęstotliwość wizyt kontrolnych i ich przebieg uzależniony jest od typu aparatu. Najczęściej odwiedza się ortodontę co miesiąc lub co sześć tygodni. Ważna jest regularność tych wizyt dla kontroli postępów i dostosowywania aparatu do zmieniającego się położenia zębów. Zaniedbanie tego obowiązku może zniweczyć dotychczasowe efekty. Średnio cały proces trwa od 1,5 do 2 lat, a jego długość zależy od wady i wieku pacjenta. W skrajnych przypadkach leczenie może potrwać nawet 3 lata.
Kuracja jednak nie kończy się wraz ze zdjęciem aparatu. Po tym konieczne jest utrwalenie prostowania przy użyciu aparatu retencyjnego, którego zadaniem jest zapobiegnięcie przesunięciu zębów na dawne miejsce. Decyzję o tym w jaki sposób będą stabilizowane zęby podejmuje ortodonta. Jedną z opcji jest przyklejenie do zębów od wewnątrz metalowych łuków i stosowanie na górę dodatkowo aparatu ruchomego. Możliwe jest także zastosowanie łuku tylko na zębach dolnych, a na górnych nosi się tylko aparat ruchomy. Zwykle aparat ten jest potrzebny tak długo, jak długo trwało prostowanie zębów. Jednak indywidualne decyzje w tej kwestii podejmuje lekarz.
Aparat ortodontyczny

Przy aparatach stałych trzeba poświęcać nieco więcej czasu na mycie zębów. Konieczna jest specjalna szczotka, małe szczoteczki-wyciorki i nici, które wyczyszczą wszystkie zakamarki między zębami, klamrami i łukami. Konieczne jest także mycie zębów po każdym posiłku – zarówno ze względów higienicznych, jak i estetycznych. Ważne – nie wolno używać past i innych środków o działaniu wybielającym, o czym na pewno poinformują Cię w gabinecie. Prawidłowa dbałość o higienę jamy ustnej powinna zapobiec powstawaniu próchnicy. Nie należy się również obawiać powstania próchnicy pod zamkami. Jeżeli są dobrze przyklejone to jest to niemożliwe. Stan zębów kontroluje ortodonta w czasie każdej wizyty kontrolne, a w razie potrzeby istnieje możliwość zdjęcia łuku bądź zamka na czas wizyty u stomatologa.

Prawdą jest, że aparat ortodontyczny utrudnia jedzenie. Ale bez obaw – dotyczy to kilku pierwszych dni po założeniu. W te dni twoja dieta będzie zawierała wszystko to, co jest miękkie i nie wymaga gryzienia. Z czasem przyzwyczaja się do jedzenia w aparacie. Trzeba tylko wystrzegać się twardych produktów (których nagryzanie może uszkodzić aparat), tego co jest lepkie i ciągnące się (oblepi zamki, łuki i może powstać poważny problem z ich wyczyszczeniem), a także gumy do żucia. Warto wyrobić sobie nawyk ostrożnego jedzenia, zwłaszcza gryzienia przednimi zębami.